Atsiliepimai, įspūdžiai

Apie knygą „Aromaterapija nuo A iki Ž“Aromaterapija nuo A iki Ž

„Mes esame gimę gyventi aromatingame pasaulyje.“

Sveikiname mielą skaitytoją, atvertusį šią istorinę knygą – pirmąjį leidinį apie aromaterapiją lietuvių kalba! Galime tik pasidžiaugti puikiu leidėjų, pasirinkusių šį klasikinį veikalą – aromaterapijos pradininkės Particios Davis enciklopediją, skoniu. Tikimės, kad kiekvienas šios puikios knygos puslapis atvers skaitytojams duris į profesionaliosios aromaterapijos paslaptis.

Patricia Davis – šiuolaikinės aromaterapijos pradininkė, holistinės aromaterapijos kūrėja, vienos populiariausių ir paklausiausių knygų autorė. Jos vardas minimas greta tokių aromaterapijos klasikų, kaip Renee Maurice'as Gattefosse, Albertas Couvreur'as, Jeanas Valnetas, Dr. Penfoldas, Marguerite Maurys, Micheline Arcier, Pierre'as Franchomme, Eve Taylor, Robertas Tisserand'as, Shirley Price, Valerie Worwood, Janas Kusmirekas. Džiugu, kad visą pasaulį apkeliavusi autorės knyga „Aromaterapija nuo A iki Ž“ supažindins lietuvį skaitytoją su aromatų pasauliu ir su pasaulio aromatais.

 

Aromaterapija – kas tai?

Aromaterapija – tai fizinių bei dvasinių problemų gydymas (plačiąja prasme) ir profilaktika, naudojant natūralius augalinės kilmės gamtos aromatus. Eteriniai aliejai – pagrindinės aromaterapinės medžiagos - yra kvapūs, sudėtingos sandaros lakiųjų medžiagų junginiai, gaminami iš aromatingų augalų distiliavimo būdu.

Nors žodis „aromaterapija“ pirmą kartą buvo paminėtas tik 1928 m., o pasauliui tapo žinomas nuo 1937 m., pasirodžius įžymaus prancūzų chemiko Renee-Maurice'o Gattefosse knygai „Aromatherapie”, šis mokslas ir menas yra senas kaip pats pasaulis. Atsiradusi Rytų bei Vakarų kultūrų sandūroje, sujungusi liaudies medicinos tradicijas ir naujausius mokslo pasiekimus, aromaterapija yra natūrali, nesikišanti (neinvazinė) gydymo ir profilaktikos sistema, veikianti visą žmogų, o ne tik atskirą simptomą ar ligą, padedanti atkurti natūralią organizmo pusiausvyrą, reguliuoti, gydyti ir palaikyti sveikatą naudojant eterinius bei augalinius aliejus.

Galima vadinti aromaterapiją menu, nes intuicija, kūrybiškumas ir grožio suvokimas yra neatskiriami aromaterapeuto (šios srities specialisto) pagalbininkai kiekviename žingsnyje: ruošiant individualius eterinių aliejų mišinius (sinergijas) konkrečiam žmogui, kuriant kvapų puokštes (pomanderius) aplinkai aromatizuoti, gaminat natūralias kosmetikos priemones ir pan. Tačiau aromaterapija taip pat yra ir mokslas, tyrinėjantis fiziologines, psichologines ir dvasines individo reakcijas į aromatinius augalų ekstraktus, skatinantis natūralų žmogaus savireguliacijos ir sveikimo procesą. Kaip holistinės (visuminės) medicinos šaka aromaterapija taikoma profilaktikos tikslais, taip pat ir kaip gydymo metodas. Šiuolaikinė aromaterapija remiasi naujausiais mokslo pasiekimais, chemijos, fizikos, botanikos, žemdirbystės, ekologijos, medicinos, psichologijos ir filosofijos žiniomis.

 

Aromaterapija šiuolaikiniame pasaulyje

Aromaterapijos pasaulis įvairus ir sudėtingas kaip ir patys jį sudarantys kvapai. Pro kurias duris įeisime į šią kvapnią visatą ir ką joje veiksime, priklauso nuo mūsų poreikių, ketinimų, problemų ir norų. Šiuolaikinėje aromaterapijoje išskiriamos šios pagrindinės kryptys:

1) tradicinė, holistinė (visuminė) aromaterapija. Šios aromaterapijos srities pagrindinis darbo metodas yra masažas. Veikliosios aromaterapinės medžiagos – eteriniai aliejai – patenka į žmogaus organizmą dviem būdais:
per odą (masažo metu, atskiedus juos augaliniu aliejumi),
per kvėpavimo takus (uodžiant lakiuosius eterinius aliejus).

Šios aromaterapijos krypties pradininkė buvo garsi prancūzų kilmės biochemikė Marguerite Maurys. Holistinė aromaterapija labiausiai yra paplitusi Didžiojoje Britanijoje.

2) aromaterapinis konsultavimas. Tai bendras aplinkos modeliavimas naudojant aromatus bei profesionali konsultacija renkantis asmeninius kvapus. Pagrindinis metodas – lakiųjų eterinių aliejų naudojimas per uoslę (aromatinės lempos, difuzeriai, kvapų puokštės (pomanderiai), kvapiosios žvakės, smilkalai ir pan.).

Pavieniai asmenys ir didžiausios kompanijos, ligoninės, parduotuvės, oro linijos, viešbučiai, bankai ir įvairiausios įstaigos kreipiasi pagalbos į aromaterapeutus, norėdami sukurti palankią darbo atmosferą, pašalinti įtampą ir stresą, maloniai nuteikti darbuotojus ir lankytojus, užtikrinti harmoningą bendravimą, gerinti tarpusavio santykius. Aromatai dažnai naudojami reklamoje ir prekyboje norint pabrėžti naujos prekės išskirtinumą ir pritraukti pirkėjus. Ši aromaterapijos kryptis labiausiai yra paplitusi JAV ir Japonijoje.

3) medicininė aromaterapija. Šia veikla užsiima profesionalūs medikai, kurie šalia alopatinės (tradicinės) medicinos savo pacientams skiria gerti eterinius aliejus dėl šių antiseptinio, antibakterinio ir antibiotinio poveikio. Tam, kad būtų galima tiksliai parinkti tinkamiausius eterinius aliejus konkrečiam pacientui, atliekamos antibiogramos ir aromatogramos – tyrimai, parodantys, kurie eteriniai aliejai greičiausiai įveikia esamą infekciją ar virusą.

Medicininės aromaterapijos pradininkai – prancūzų chemikas Renee-Maurice'as Gatefosse ir gydytojas Jean'as Valnetas. Ši aromaterapijos kryptis klesti Prancūzijoje, ją taiko bendrosios praktikos gydytojai medicinos įstaigose ir ligoninėse;

4) estetinė aromaterapija. Tai aliejinių mišinių naudojimas masažui ir kosmetinėms procedūroms, aromaterapinių preparatų gaminimas pagal individualius klientų poreikius. Ši aromaterapijos sritis yra glaudžiai susijusi su kosmetologija.

Estetinė aromaterapija palaipsniui įsigali visame pasaulyje kaip natūralus grožio ir sveikatos palaikymo būdas. Vakarų šalyse aromaterapinė kosmetika tapo prestižo ir mados reikalu ji sėkmingai konkuruoja su cheminėmis odos priežiūros ir higienos priemonėmis.Nepaisant kur kas didesnių kainų. Pasisotinę sintetiniais chemikalais, žmonės linkę investuoti į sveikatą ir ekologiją.

Nežiūrint visų šiuolaikinio pasaulio įmantrybių, kvapusis aromaterapijos rūmas kaip buvo, taip ir liko stovėti laikomas trijų nepakeičiamų dramblių, banginių ar atlantų: aromaterapeuto, kliento, eterinių aliejų. Ir jų tarpusavio sąveikos. „Tam, kad būtų galima pagydyti individą, reikalia individualių vaistų. Kiekvienas iš mūsų yra unikali žinia. Ir tik unikalus vaistas gali padėti”,- rašė M. Maurys. Todėl aromaterapija yra labai individualus gydymo ir profilaktikos metodas, grąžinantis harmoniją, natūralumą ir pusiausvyrą į mūsų technovirtualųjį pasaulį.

 

Aromaterapija Lietuvoje: Lietuva turi kvepėti!

Aromatinių augalų naudojimas gydymo tikslais Lietuvoje žinomas nuo senų senovės. Aromaterapija šiuolaikine šio žodžio prasme – kaip eterinių aliejų, distiliavimo produktų, naudojimas – atsirado Lietuvoje palyginti neseniai, XX amžiaus pabaigoje.

1994 m. į Lietuvą atvyko žymus chemikas ir aromaterapijos specialistas iš Vokietijos Karlas Hadekas. Tuo metu Lietuvoje, Kaune buvo įkurtas aromaterapinės kosmetikos kabinetas Cosmetic Karl Hadek. Ši firmos specializacija yra aromatų kosmetologija, čia aromaterapijos procedūrų mokomos profesionalios kosmetikės. Kompanija įkūrė filialus įvairiuose Lietuvos miestuose.

1996 m. Kaune įvyko dar vienas istorinis renginys, padėjęs pagrindus profesionaliosios aromaterapijos vystymuisi Lietuvoje – aromaterapijos seminaras, kurį vedė masažuotoja ir aromaterapeutė iš Estijos Virve Viigand-Roster. Šiame renginyje pirmą kartą Lietuvoje buvo paminėtas kompanijos The Fragrant Earth („Kvapioji žemė“) pavadinimas ir pristatyti šios firmos tiekami eteriniai ir augaliniai aliejai.

Šių eilučių autorės susitikimas su žymiu britų aromaterapeutu ir kvepalų kūrėju Janu Kušmireku 1998 m. Glastonburyje (Anglija) tapo produktyvaus bendradarbiavimo pradžia. 1999 m. Janas Kušmirekas atvyko į Lietuvą ir pravedė Kaune seminarą „Įvadas į aromaterapiją“. 2000 m. Kaune šis garsus autorius mokė Baltijos šalių specialistus odos priežiūros ir parfumerijos meno. Šio įsimintino seminaro metu gimė idėja organizuoti pirmąją tarptautinę Baltijos šalių aromaterapijos konferenciją. Šis istorinis renginys, pavadintas „AROMA 2000 – ateities aromatas“ įvyko Palangoje 2000 m. lapkričio mėn. 10-12 d.

„Lietuva turi kvepėti“,- taip nusprendė konferencijos dalyviai, susirinkę Palangoje pasidalyti savo profesinėmis paslaptimis, aptarti drąsius ateities planus. „AROMA 2000 – ateities aromatas“ – tai pirmasis tokio pobūdžio ir masto renginys Rytų Europoje, subūręs garsiausius aromaterapijos specialistus iš viso pasaulio. Tas įsimintinas ir šiltas lapkričio savaitgalis prie jūros svetinguose „Baltijos“ poilsio namuose tapo oficialia profesionalios, „aukštosios“ aromaterapijos Baltijos šalyse gimimo diena. Galime didžiuotis, kad kūdikis gimė Lietuvoje, sveikas ir gyvas, išnešiotas daugybės entuziastų, nepataisomų idealistų ir romantikų, šventai tikinčių, kad pasaulis gali ir turi kvepėti!

Konferencijos iniciatorius ir pagrindinis rėmėjas – Janas Kušmirekas, žymus aromaterapijos specialistas iš Didžiosios Britanijos – Lietuvą pasirinko neatsitiktinai. Kilęs iš lenkų ir airių šeimos, jis kaip niekas kitas supranta dviprasmišką Baltijos šalių, besiblaškančių tarp Rytų ir Vakarų situaciją. „Didžioji dauguma profesionaliausių pasaulio kvepalų kūrėjų ir aromaterapeutų yra išeiviai iš Rytų Europos. Tačiau pirkėjai žino Christian Dior, Jean Paul Gaultier, Guerlain, Lancome ir daugelio kitų garsių parfumerijos firmų pavadinimus. Jei Baltijos ir slavų šalių žmonės sugebės išsaugoti savo senąsias nacionalines tradicijas ir įgimtą kvepalų kūrėjų talentą bei atskleis visa tai savitu aromaterapijos stiliumi Vakarų specialistai už poros metų atvažiuos mokytis iš jūsų“,- teigė aromaterapijos meistras.

Janas Kušmirekas – vienas genialiausių šio pasaulio „nosių“, kvepalų ir aromaterapinės kosmetikos kūrėjų. „Mes esame gimę gyventi aromatingame pasaulyje, bendravimo pasaulyje, kvapų pasaulyje, kuris siunčia mums signalus. Kaip būtų malonu, kad šie signalai būtų naudojami harmoningai mūsų gyvenimo stiliui pagerinti“, – taip savo darbo esmę apibūdina šis aromaterapijos klasikas.

Neatsitiktinai šiame rašinyje tiek vietos skiriama vienam žmogui. Turime pripažinti neginčijamą istorinį faktą – būtent Janas Kušmirekas, aromaterapijos kompanijos The Fragrant Earth Co. Ltd. („Kvapioji žemė“) įkūrėjas, aromaterapijos mokyklos The Fragrant Studies International Ltd. („Kvapiosios studijos“) vadovas, gyvas aromaterapijos klasikas, šios knygos autorės Patricios Davis amžininkas ir bendražygis, vienas žymiausių mūsų amžiaus kvepalų kūrėjų atvežė (greičiau grąžino) į Lietuvą, Latviją ir Estiją aukštąją, profesionaliąją aromaterapiją ir pamėgino atskirti profesionalumą nuo komercijos. Kokia bus ši neseniai gimusi lietuviška aromaterapija, dabar priklausys nuo mūsų.

 

Su spalvotais ir aromatingais linkėjimais,

Dalia Braziulytė

Psichologė, aromaterapeutė

Kaunas, 2004 m. birželio 25 d.