Kita

NIA: šokis per gyvenimą arba judėkime kitaipIntensyvios treniruotės ilgainiui tampa rutina, dažnai jas nutraukti tenka ir dėl traumų. Suformuoti gražų kūną įmanoma ir sportuojant su malonumu, įsitikinusi Laura Šakalienė, sertifikuota intelektualaus kūno lavinimo metodo „Now I Am“ (išvertus iš anglų kalbos „Dabar aš esu“) trenerė. Prieš kelerius metus išbandžiusi šią  unikalią judėjimo techniką, taip ja susižavėjo, kad panoro pasidalinti savo patyrimu su kitais. NIA ypatinga tuo, kad prikelia kūną, protą ir sielą, išlaisvina energiją ir emocijas, išmoko būti čia ir dabar.

Ši veikla – L. Šakalienės, audiovizualinių projektų prodiuserės, laisvalaikio pomėgis. „Man labai gera dalintis su kitais tuo, kas mane pačią džiugina. Daugelis išbandžiusių šį metodą sako, kad po užsiėmimo išeina lyg ant sparnų. Priežastis paprasta: šis kūno lavinimo būdas kartu ir pakankamai intensyvus sportas, ir puiki saviraiška. Jo metu intuityviai įsiklausoma į savo kūną, o protas „išjungiamas“, tai leidžia atsipalaiduoti”, – sako L. Šakalienė.

Laura šoko flamenką, išbandė įvairias judesio sporto šakas – fechtavimąsi, ledo ritulį. Tačiau NIA jai tapo tikru atradimu. „Sakoma, kad tai kaip šokoladas, kol neparagauji, nesupranti, kas tai yra, o kai paragauji nebegali sustoti“, – šypsosi ji. – Intensyvūs kursai, kuriuos lankiau Prancūzijoje, užtruko savaitę. Jų metu išmokstami tik judesiai, o į NIA filosofiją kiekvienas gilinasi individualiai, studijuodamas specialią literatūrą.

„NIA tapo mano gyvenimo būdu. Tai asmeninė saviraiška, kūryba, ideali judesio technika, kartu ir jėgos treniruotė, kurioje iš naujo atrandi savo kūno pojūčius. Tai nuostabus šokis per gyvenimą“, – palygina trenerė. Ją visuomet traukė įvairios kūno judesio technikos, ypač apimančios daugiau, nei lieknėjimą ar raumenų auginimą. Užaugusi muzikantų šeimoje, Laura domisi ir muzika, kūno išlaisvinimo, plastiškumo, gyvybiškumo technikomis. Visi šie elementai susijungia NIA.

Treniruotėje skambant specialiai muzikai, sukomponuotai iš skirtingų muzikos žanrų kūrinių (pop, elektroninės, hip hopo, džiazo, indų, naujojo amžiaus ir kt.) atliekami 52 judesiai. Juose į harmoningą visumą susijungia net 9 judesio technikos. Trys šokio – modernaus, įkūnijančio lengvumą, formų šokį erdvėje, džiazo, kuriam būdinga improvizacija, ekspresija ir drąsaus judesio, kurio pradininkė buvo garsi XX a. pradžios šokėja Isadora Dunkan. Taip pat trys kovos menai – Aikido, harmoningas sferinis judėjimas, Tae Kwon Do, jam būdingi tikslūs spyriai, smūgiai ir kirčiai, suteikiantys jėgos bei Tai Chi, lėtas ir koncentruotas, organiškas preciziškumas judesyje. Ir trys gydymo technikos: Alexander, mokanti taisyklingos laikysenos judant, pagrįsta stuburo tempimu nuo galvos, Feldenkrais metodas – lėti, pasikartojantys judesiai, leidžiantys suvokti kūną kaip visumą, ir joga.

„Raižome erdvę subtiliai, sąmoningai, „nemėtome“ savęs. Kiekvienas žmogus turi unikalų kūno sudėjimą, mes sutverti judėti ir NIA treniruotėse kiekvienas juda taip, kaip jam leidžia jo kūnas, pagal savo norą, nusiteikimą. Kiekvienas žmogus tą patį judesį daro savaip, tai laisvas šokis, bet pagal tam tikrą judesių sistemą”, – aiškina trenerė.

Treniruotė vyksta basomis ant grindų be kilimėlių. Galima treniruotis ir ant žolės ar smėlio. Šokama su plačiomis kelnėmis, jos geriau prisiderina prie judesių.

Šios kūno lavinimo sistemos istorija prasidėjo 1983 metais Jungtinėse Amerikos Valstijose. Jos pradininkai yra fitneso treneriai Debbie ir Carlos Rosas. Jie pastebėjo, kad žmogaus kūnas nuo intensyvaus fizinio krūvio ilgainiui ima jausti stresą, tai koks raumuo patempiamas, tai sąnariai traumuojami. Todėl nusprendė sukurti saugų alternatyvų metodą, kuriame susilietų aerobikos ir jėgos pratimai, susijungtų kūnas ir protas.

Vieną dieną jie metė šalin sportinius batelius ir išvyko semtis patirties. Pirmiausiai nukeliavo pas Rytų kovos menų trenerius ir praleido su jais nemažai laiko. Pagrindinis NIA kūrėjų principas – judėti reikia su malonumu ir džiaugsmu, taigi jie tradicinio fitneso pricipus nusprendė modifikuoti ir adaptuoti taip, kad judėti būtų malonu, būtų treniruojama ir širdis, ir visas kūnas, be to kūnas būtų formuojamas lygiai taip pat efektyviai, tačiau be kančios. 

Treniruotė trunka valandą. Mūsų kūnas primena, jog viskas gamtoje juda ciklais, kad išlaikytų harmoniją ir balansą, tad treniruotė taip pat susideda iš ciklų, kiekvienas sukurtas specialiems poreikiams, turi atnešti tam tikrus rezultatus. Ilgainiui galima išmokti skirtingas choreografijas, susidedančias iš 7 ciklų. Tačiau dvi treniruotės niekada nebus vienodos. Nors pagrindiniai judesiai ir 7 ciklai lieka tie patys greitis, intensyvumas keisis, aiškina L. Šakalienė.

Šias treniruotes gali lankyti kiekvienas, nėra jokių amžiaus ribų, nes darai pratimus nepersistengdamas, pagal savo kūno galimybes, kiekvieno pratimo yra trys skirtingi lygiai ir tu prisitaikai tą, kuris tau labiausiai tinka. Nors jos populiariausios moterų tarpe, yra ir jas pamėgusių vyrų. Jos tinka ir turintiems sveikatos sutrikimų, patyrusiems traumas. Į Lauros užsiėmimus ateina kelios moterys, turinčios problemų su kelių sąnariais, jos sako, kad skausmai praėjo.

Taip mūsų kūnas lengviau atsimena judesius. Po kurio laiko supranti, kad judesiai, kuriuos darai kiekvieną dieną, susijungia į nesibaigiantį šokį. Išmokti judesius, įsisavinti techniką galima labai greitai, pakanka kelių treniruočių. Jau pirmoje treniruotėje Laura sako, kad moterys išjungtų protą, nebemąstytų, ką ir kaip daro, o kūnas pats labai greitai viską įsisavins. Padeda nuorodos, kurias duoda trenerė, tai vadinamieji „žodžiai-perlai“, žadinantys vaizduotę: „piešti vaivorykštę“, „augti“, „skęsti“ ir kt.

Įdomūs faktai

  • NIA praktikuojama jau tris dešimtmečius, daugiau kaip 30 pasaulio šalių.
  • NIA moko jausti malonumą, gyventi savo kūne.
  • Mažina ir stabilizuoja svorį, stiprina vidinius ir išorinius raumenis, pakelia jų tonusą.
  • Nuramina protą ir mažina stresą. Balansuoja nervų sistemą.
  • Gerina ištvermę, didina grakštumą ir lankstumą.