Kita

Holivudo įžymybių astrologas – apie Dievą, seksą ir šviesos amžiųTavo susidomėjimas dvasingumu, simbolizmu ir mistika keltų pavojų  sistemai, o tu esi pernelyg kūrybingas, kad taptum klinikiniu psichologu. Tokius profesoriaus žodžius išgirdo vienas garsiausių pasaulio astrologų, kabalos ir jogos meistras, numerologas Gahlas Edenas Sassonas.

"Jis – mano gelbėtojas, kuris suteikė progą tapti tuo, kuo esu šiandien", – kalbėjo G.E.Sassonas apie garsų Izraelio profesorių, uždraudusį jam tęsti mokslus ir stoti studijuoti klinikinės psichologijos.

Izraelyje augęs G.E.Sassonas netapo diplomuotu psichologu, bet, regis, dabar jis yra šiuo tuo daugiau: jo titulas skamba įspūdingai – visatos gidas. Jis turi daugybę pasekėjų nuo Kalifornijos iki Honkongo, o jo darbus pripažino net Jo Šventenybė Dalai Lama XIV.

Liepos 3–6 d. Lietuvoje leidyklos "Meilės kelias" kvietimu viešėsiantį Gahlą nekomercinis ir įtakingas žurnalas "W" pripažino geriausiu astrologu, o jo knygos knygos "Noras gali pakeisti tavo gyvenimą" ("A Wish Can Change Your Life") ir "Astrologijos gidas" ("Cosmic Navigator") yra išverstos į daugelį pasaulio kalbų.

– Kokioje šeimoje augote? Koks buvote vaikas? – pasiteiravome, kaip jis pats sako, asmeninius dvasios žemėlapius sudarančio G.E.Sassono, tikinančio, kad kiekvienas žmogus savo gyvenime gali kurti stebuklus.

– Mano tėvai buvo mylintys ir duodantys. Tėvas – ateistas, kilęs iš Bulgarijos. Kaip ir Lietuva, Bulgarija buvo Sovietų Sąjungos sudėtyje (Gahlas įsitikinęs, kad Bulgarija taip pat, nors ir neoficialiai, buvo SSSR dalimi – red. past.).

Tuomet žmonėms buvo diegiama, kad religija – blogis. Todėl ir mano tėvas neturėjo galimybių susipažinti su dvasinėmis praktikomis. Būdamas mažas, nenorėdamas liūdinti tėvo, turėjau slėpti, kad pradėjau domėtis religija.

Vaikystėje mėgdavau sėsti ant dviračio ir įsivaizduoti, kad tai – arklys, o gatvės – mano kalnai ir girios. Vaizduotė buvo geriausias mano draugas: mintis ir įžvalgas, kurios man kildavo važiuojant dviračiu, aš užrašydavau. Tik vėliau sužinojau, kad visa tai jau buvo užrašyta kabalos ar kitų mistinių tradicijų atstovų. Buvo malonu sužinoti, kad nebuvau pamišęs (nusijuokė).

– Kaip įvardytumėte amžių, kuriame dabar gyvename?

– Gyvename Vandenio eroje. Tai – šviesos amžius. Mes ką tik įžengėme į vieną labiausiai jaudinančių periodų žmonijos istorijoje, todėl ypač optimistiškai žvelgiu į mūsų ateitį.

– Šviesos? Pastaruoju metu daug kam nelengva. Žmonės susvetimėję, domisi kone vien materialiais dalykais. Ką apie tai manote?

– Žmonės yra vyriškojo ir moteriškojo, žemiškojo ir dangiškojo prado darinys. Ir mums reikia visų tų dalių, kad išgyventume šiame pasaulyje. Esame dvasios, kurios stengiasi būti fiziniame kūne. Vieni žmonės domisi materialiais dalykais, bet jie naudojasi dvasiniais įrankiais – tokiais kaip kabala, joga, kovos menai ir kitais. Todėl nesutinku, kad mes dabar esame mažiau dvasingi, negu buvome seniau.

– Savo knygoje "Astrologijos gidas" siūlote dvylikos savaičių praktiką, asmeninio tobulėjimo sistemą, kviečiančią kiekvieną savaitę atgimti vis nauju zodiako ženklu. Kaip tai veikia? Kaip padeda eiti asmeninio tobulėjimo keliu?

– Kiekvienas iš mūsų, nepaisant to, su kuo save tapatiname – su zodiako Šauliu, Vėžiu ar Ožiaragiu, turime visų ženklų savybes savo astrologinėje lentelėje. Suvokdami savo prigimties sudėtingumą ir žinodami metodus, galime sužadinti visas dar nepasireiškusias savo galias. Mes visi esame susiję. Mano siūloma praktika moko, kaip pamilti ir sutarti su visais ženklais. Kiekvieną savaitę įsijausdami į kitą ženklą geriau pažinsime jų savybes ir pritaikysime bendraujant.

– Teigiate, kad ši sistema yra naudingas patyrimas, kuris išmoko mus pačius profesionaliai interpretuoti savo astrologinę lentelę. Kaip tai gali mums padėti tobulinti gyvenimą?

– Astrologija jau tūkstančius metų žmonėms padeda tobulinti jų gyvenimus. Tai – lyg sielos žemėlapis. Ar kada naudojotės google žemėlapiu? Astrologija yra jūsų gyvenimo žemėlapis. Ji gali padėti jums išvengti tam tikrų klaidų ir atrasti savo kelią.

Dvylikos savaičių sistema kviečia kiekvieną savaitę atgimti vis nauju ženklu. Tarsi profesionalus aktorius, kuris pasineria į vaidinamą personažą. Pavyzdžiui, pradėsite mąstyti kaip Avinas – tapsite veiklus ir ryžtingas avantiūristas. Kitą savaitę įsijausite į Jautį ir tapsite nelinkęs atsiprašinėti, pojūčiais, maistu, menu ir pinigais besimėgaujančiu ir asmeniniais talentais besižavinčiu žmogumi.

Sugebėjimas įsijausti į Svarstyklių vidų treniruos jūsų dvasinius raumenis, kurie pritrauks jums labiausiai tinkantį meilės partnerį. Skorpionas stimuliuos intymumą, seksualumą ir pokyčius, Ožiaragis pritrauks karjeros sėkmę.

Per dvylika savaičių jūs suteiksite energijos kiekvienam savo gyvenimo aspektui ir atsiversite piniginių, meilės, sveikatos ir šeimos reikalų sėkmei.

– Teigiate, kad planetos ir žvaigždės yra galingi dvasiniai ir psichologiniai simboliai.

– Kiekviena planeta – tarsi angelas, padedantis sujungti skirtingas galias. Netgi septynios žmogaus čakros (energiniai centrai), septynios savaitės dienos yra susijusios su planetomis. Jos – lyg mūsų kosminiai kaimynai. Kaip sakoma Pradžios knygoje, Dievas sukūrė planetas tam, kad jos taptų mums ženklais ir gidais.

– Ar kabala ir astrologija, kurias seniai studijuojate, panašūs dalykai?

– Seniausia kabalos knyga vadinasi "Sukūrimo knyga". Ji apie tai, kaip Dievas sukūrė pasaulį per Sukūrimo Medį. Knygos autorystė priskiriama bibliniam Abraomui ir ten kalbama, kad hebrajų abėcėlės raidės susijusios su zodiako ženklais. Taigi šios dvi sistemos turi ryšį.

– Kabala – senovinis kelias, tačiau pastaruoju metu kai kurie žmonės iš jo daro verslą. Kaip jūs tai paaiškintumėte?

– Kabala – išties senovinė misticizmo sistema, kurios tikslas – padėti žmonėms gauti šviesą ir ją skleisti. Kas iš jos dabar pelnosi? Nežinau, kur ir kaip tai vyksta. Žmonėms, kurie nori uždirbti pinigų, siūlyčiau studijuoti finansus arba verslo vadybą – iš tų dalykų galima uždirbti daugiau negu iš misticizmo.

Visada buvo žmonių, kuriems rūpėjo tik pelnas. Dievas mato, kad yra korumpuotų kunigų, vyskupų, rabinų ir mulų, gydytojų, psichologų ir politikų. Problema – ne žinių sistema, o žmonės. Studijuoju kabalą dvidešimt metų ir nebuvau sutikęs turtingo kabalos mokymo šalininko.

– Tai jūs – ne materialistas?

– Šis klausimas kelia šypseną. Ačiū už jį. Nežinau, kaip jūs padarote tokias išvadas apie žmones. Aš vairuoju paprastą ir nebrangų automobilį – tą patį dešimt metų. Septynerius metus gyvenu tame pačiame mažame name, neturiu akcijų. Tad, jeigu aš materialistas, tai esu vienas blogiausių iš jų (nusijuokia).

– Ar tiesa, kad kai kurie kabalos mokslo šalininkai neigia Dievą?

– Yra tokių, kurie painioja tuštumos koncepciją su niekuo, su nieko nebuvimu. Kabala, kaip ir budizmas, skelbia, kad Dievas sukūrė kosmosą iš tuštumos. Kabaloje tai vadinama ain. Tai – antimaterijos sąvoka, kurią dabar pripažįsta ir mokslas, tyrinėjantis kūrinijos paslaptis.

Tikėjimas, kad Dievas mus sukūrė iš tuštumos, yra labai paplitęs. Senovės skandinavų mitologijoje tai vadinama ginnungapap (nuobodžiaujanti tuštuma) o budizme – šunjata. Brahmanas yra tuštuma.

Budistai kiekvieną saulėtekį sveikina kartodami tobulos išminties širdies sutrą, kurioje sakoma: "Forma yra tuštuma, tuštuma yra forma. Nėra nieko pastovaus. Visi dalykai laikini."

Daoistų mokytojas Kvan Dzė skelbia: "Dangaus dao yra tuščias ir beformis." O daoizmo pradininkas išminčius Lao Dzė, kalbėjęs apie Dievo formules subtiliomis užuominomis, sakė: "Niekas yra vienintelis tikras dalykas. Mes galime būti tikri tik dėl nieko."

Tą mintį, kuriai pritaria kabalistai, galima išversti taip: Dievas yra niekas. Lygiai taip pat tikra yra sakyti, kad Dievas yra viskas. Taip panteizmo idėją apibrėžė didysis filosofas Spinoza.

– Pasaulyje dabar propaguojamas seksizmas. Ką apie seksą sako kabala?

– Gyvenimo medis, kuris, pasak kabalos, yra kūrinijos matrica, turi dešimt sefirų ir kiekviena jų simbolizuoja kitokį sukūrimo archetipą. Tai – tarsi kitokia spalva, kuria tapė Dievas.

Devintoji sefira (Jesod) susijusi su sekso organais ir atspindi seksualumą – vyro ir moters sąjungą. Bet labai keista: šioje sefiroje (Jesod) yra susipynęs tikriausiai vienas iš maloniausių žmogiškųjų potyrių ir pats blogiausias įvykis – tai yra mirtis.

Seksualinis aktas – reinkarnacijos variklis. Apie tai kalba ir "Tibeto mirusiųjų knyga", kuri yra vadovas, kaip elgtis mirštantiems žmonėms, kad jie sėkmingai reinkarnuotųsi. Kai kūnas užgęsta, siela leidžiasi į kelionę, kad vėl įsikūnytų samsaroje – mūsų skausmo kupiname iliuzijų pasaulyje. Ir ji patiria viziją, kaip mylisi tūkstančiai porų, tarp kurių yra ir jos būsimieji tėvai.

Lama, kuris tuo metu skaito mirusiajam pamokymus, liepia nesikišti tarp besimylinčiųjų, bet didžioji dauguma nesugeba atsispirti... ir atgimsta šioje Žemėje.

Yra dar vienas sekso sąsajų su mirtimi aspektas. Seksas ir orgazmas padeda mums atsikratyti ego grandinių – nors kelioms sekundėms. Tai – magiška galimybė bent trumpam išgyventi didingą potyrį. Ir tada abu partneriai miršta kaip individai ir atgimsta kaip pora. Tada pajuntame intymumo, mirties ir atgimimo energiją.

– Kaip galime sukurti harmoningus santykius šeimoje?

– Svarbiausia išmokti klausyti vienas kito. Štai keletas patarimų, kuriuos aš duodu šeimoms:

1. Suteikite savo partneriui tai, ko nori dar prieš tai, kai to paprašo. Būkite riteriu, būkite karaliene, būkite dėmesingi vienas kitam.

2. Sukurkite pusiausvyrą santykiuose. Duokite tiek, kiek gaunate, kalbėkite tiek, kiek klausotės, atsiduokite malonumui tiek, kiek galite juo džiaugtis.

3. Suteikite erdvės savo partneriui. Nors "vieta" yra nekilnojamojo turto agentų mantra, "erdvė" turėtų būti jūsų.

4. Visuomet ir nedelsdami kalbėkitės apie viską. Nelaukite! Kuo ilgiau jūs savyje kažką laikote, tuo daugiau žalos tai padaro dviejų žmonių santykiams.

5. Bendraukite, bet ne tuomet, kai esate pernelyg emocingi. Daugelyje graikų tragedijų susiduria dvi priešingos, proto ir aistros, jėgos. Taip ir santykiuose reikalingi du energijų laukai. Jokių būdu jų nemaišykite: tegul protas veikia tuomet, kai kalbatės, o aistrą pasilikite miegamajam.

6. Niekuomet nesielkite su savo partneriu kaip su daiktu. Toks elgesys nesukurs jokių ilgalaikių santykių. Skirkite laiko padėkoti visatai, Dievui už anytą, uošvę ir likimą, kuris atsiuntė jums mylimą žmogų.

7. Santykiai vystosi, keičiasi. Nesistenkite išvengti pokyčių, tai yra neįmanoma. Pasak Dao, santykiai yra tarsi in ir jang: jų pradžioje daugiau veikia jang, vyriškasis pradas, tačiau, jei norime išlaikyti santykius, juose turi atsirasti ir in, moteriškojo prado. Jang siejamas su įsimylėjimu, aistra, kuri mus užvaldo santykių pradžioje, kai mylimės po tris ar daugiau kartų per dieną, elgiamės kaip vaikai, būname mieli. Žinoma, visa tai yra puiku. Tačiau, kaip ir minusas be pliuso, jang negali egzistuoti be in. Todėl, jei nenorime, kad aistra mus sudegintų, turime pereiti prie in prado, kuris simbolizuoja šeimą, saugumą, įsipareigojimą.

8. Pasistenkite susidraugauti su savo partnerio draugais ir supažindinkite su savais. Sufijai sako: "Parodyk man savo draugus, ir aš pasakysiu, kas tu." Ne mažiau svarbu yra nustatyti savo kaip poros draugus.

9. Nebauskite. Atleiskite savo partneriui/-ei, net jei jis/ji jus siutina, kai neplauna lėkščių, bet kur numeta kojines, ieško lūpdažio dėmių ant marškinių ar tikrina kišenes. Atsiminkite, kai baudžiate artimą, baudžiate save. Tai destruktyvi jėga.

10. Būkite spontaniški, darykite staigmenas. Spontaniškumas, nuotykiai, gebėjimas išsivaduoti iš rutinos, dalykai, kurių iki šiol nedarėte kartu (stovyklavimas, kelionės į egzotiškas šalis ar lipimas į kalnus) – visa tai, ką patirsite kartu, taps jūsų istorija, kuri priklausys tik jums. Tai lyg jūsų kaip poros mito kūrimas. Pasak kabalos, Dievas sukūrė visatą su istorija. Jūs taip pat galite kurti santykius per istorijas.

– Kokias savybes labiausiai vertinate žmoguje?

– Kūrybiškumą, nuotykių jausmą ir atjautą.

– Kas yra laimingas žmogus? Kaip to pasiekti?

– Laimė prasideda nuo priėmimo, koks esi ir kur esi.  "Kabala" hebrajų kalboje reiškia "priėmimas". Ji moko mus priimti save tam, kad įsileistume į savo gyvenimą daugiau šviesos. Laimė – dalyvauti kūrimo procese, gauti – vietoj duoti.

– Dažnai priimti tam tikrus lemtingus sprendimus (keisti nemėgstamą darbą, nutraukti ydingus santykius ar išvykti ilgesniam laikui) mums trukdo baimė. Kaip ją nugalėti?

– Kabaloje yra posakis: "Pasaulis yra siauras tiltas į kitą pusę, eik juo ir būk drąsus." Net banglentininkai Kalifornijoje ir Havajuose dažnai dėvi marškinėlius su užrašu "Nebijok!" Kodėl bijome? Juk Dievas visuomet su mumis. Senojo Testamento Izaijo knygoje (43:1) sakoma: "Nebijok, nes aš tave išpirkau ir pašaukiau vardu. Tu – mano vaikas. Kai eisi per gilius vandenis, aš būsiu su tavimi. Kai plauksi per sunkumų upes, tu nenuskęsi. Kai eisi per priespaudos ugnį, tu nesudegsi."

– Ar jūs nieko nebijote?

– Tik kvailiai nieko nebijo. Aš norėjau pasakyti, kad bijodami mes turime prisiminti, kad Dievas yra visur – netgi mūsų baimėje.

– Koks nuotykis jūsų gyvenime buvo didžiausias?

– Jis susijęs su mano vardu, nes mano vardas hebrajų kalba reiškia "banga". Kartą nusprendžiau viską mesti ir su keliais draugais patraukti į Meksiką paplaukioti su banglentėmis. Manęs vos nesudraskė rykliai, aš vos nepaskendau prasidėjus potvyniui, o paskui nuvažiavau į Gvadalacharą. Ten apsigyvenau vienoje šeimoje, subūriau roko grupę, bėgiodamas parke susipažinau su joga ir visa tai mane atvedė prie kabalos ir astrologijos. Todėl man atrodo, kad jei žmogus eina ten, kur veda jo vardas, jis sutinka savo likimą. Ir tai yra didžiausias nuotykis. Nuotykiai, beje, astrologijoje siejami su Šauliu, kuris taip pat yra tiesos, išminties ir filosofijos ženklas.

– Ką keliaudamas matėte mistiškiausio, keisčiausio, gražiausio?

– Hm, sunkus klausimas. Dabar esu Stambule, iš čia keliausiu į Ciurichą, paskui – į Lietuvą, kurioje šiame gyvenime niekada nebuvau. Tai gal ta vieta ir bus Lietuva?

Tvirtai tikiu reinkarnacija, todėl mes visi esame gyvenę daug kur. Man labai mistiškas yra Londonas, nes prieš tris šimtus metų ten buvau gydytojas. O jums tai gali būti plačios Šiaurės Amerikos prerijos, nes jūs galbūt buvote tų vietų gyventojai?

Tai – labai subjektyvu. Man patinka ir Stambulas, ir Tel Avivas, ir Niujorkas, ir Havajai.

– Ar pastebite skirtumus tarp žmonių įvairiose šalyse? Ar skiriasi jų problemos?

– Žmonės visame pasaulyje yra vienodi. Nepaisant lyties, rasės ar vietos, mes esame viena.

– Kalbama, kad tarp jūsų klientų yra įžymybių? Kas jos?

– Esu pažadėjęs neskelbti jų vardų. Beje, nekalbu nė apie vieną savo klientą.

– Kokius klausimus jums dažniausiai užduoda žmonės? Ką jie nori žinoti?

– Moterys dažniausiai nori žinoti apie savo partnerius ir vaikus, o vyrai... Jie paprastai klausia apie save, karjerą.

– Beje, jeigu tiek keliaujate, ko gero, namuose jūsų niekas nelaukia?

– Taip! Tai tiesa! Gal tai – kabalisto sielos paslaptis? Dabar neturiu gyvenimo draugės. Bet yra šuo, vardu Balkanas, ir katė, vardu Lyra. Manau, jie manęs laukia (nusišypso).

– Kur jūsų namai?

– Fiziniai – Los Andžele. O dvasiniai – ten, kur esu dabar. Praktikuoju buvimą čia ir dabar.

– Ar autoriteto turėjimas padeda mums asmeniniame gyvenime? Koks santykis su juo galėtų būti?

– Mes galime mokytis iš daugelio dalykų: muzikos, gyvūnų, menininkų ar savo vaikų. Tinkamas mokytojas gyvenime atsiranda tuomet, kai jums to labiausiai reikia.

– Kodėl žmonėms duotas gyvenimas?

– Kad jie patirtų sukūrimą, augtų ir artėtų prie Dievo. Ir kad su Juo susijungtų. Esame čia, kad nušvistume ir kad tą šviesą skleistume kitiems.

– O kas yra didžiausias žmogaus priešas?

– Jis pats. Nežinojimas, tamsumas yra viso blogio šaknys. O atjauta gydo.

 

Darius Sėlenis, KAUNO DIENA